piątek, 3 kwietnia 2015

15. Niechciana - Barbara Kosmowska


     Tytuł:  Niechciana
     Autor: Barbara Kosmowska
     Liczba stron: 182
     Wydawnictwo: Literatura
     Cena okładkowa: 23,90
     Moja ocena książki: 5/10 Opis z okładki:
     Kasia to zwyczajna dziewczyna. Ma, jak każda nastolatka, swoje marzenia i plany. Ale pewnego dnia musi się zmierzyć z problemem tak bardzo własnym, że nie może liczyć na pomoc najbliższych czy przyjaciół. Zanim rozpocznie się przyspieszone dojrzewanie, a jej tajemnica stanie się własnością wszystkich wokół, pozna gorycz samotności i smak przerażenia. Czy wystarczy powiedzieć: "Sama jestem sobie winna"?

     Książka wpadła w moje ręce przypadkowo, a że akurat miałam ochotę na jakąś obyczajówkę od razu wzięłam się do czytania. Do tej pory moje opinie o książkach pani Kosmowskiej były bardzo pozytywne. Mogłabym nawet powiedzieć, że razem z Ewą Nowak są na czele moich ulubionych polskich autorów, jeśli chodzi o literaturę młodzieżową. Jednak ta książka trochę mnie zawiodła.
     Zdecydowanym plusem tej powieści jest temat. Większość młodzieżówek opowiada o pierwszej miłości, trudnej sytuacji w domu lub o popadaniu w "złe towarzystwo". Nie ma za to zbyt wielu książek o niechcianej ciąży, więc autorka podjęła się naprawdę trudnego zadania, jakim było opisanie wszystkich emocji głównej bohaterki oraz jej najbliższych.
     Kolejną rzeczą, która przypadła mi do gustu, to fragmenty dyskusji z internetowego forum dla nastoletnich mam, które znajdują się na początku każdego rozdziału. Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć główną bohaterkę, która bojąc się porozmawiać z rodzicami, szukała pomocy i informacji w internecie.
     Do negatywnych rzeczy zaliczyłabym język i sposób wypowiadania się bohaterów. Dialogi były "wymuszone" i pełne słów, których w dzisiejszych czasach już się nie używa. Można łatwo wyczuć, że książkę pisała osoba starsza, która na siłę próbowała posługiwać się slangiem młodzieżowym. 
     Nie podobali mi się też bohaterowie. Chociaż było ich sporo, żadnego nie polubiłam. Wszyscy albo od początku mieli sporo negatywnych cech, albo zawiedli mnie z czasem ukazując swoją "drugą twarz".

     Książka była dość wciągająca, lecz przy okazji dołująca, być może przez bohaterów. Spodziewałam się czegoś zupełnie innego i chyba dlatego się zawiodłam. Na pewno nie jest to najlepsza książka Barbary Kosmowskie, lecz myślę, że warto ją przeczytać. Może wnieść coś do naszego życia, a chyba to jest w takich książkach najważniejsze.

3 komentarze:

 1. Dobry wieczór!
  Jeju jak się cieszę, że wreszcie jesteś! Dawno cię nie było! :p :)
  Co do książki - hmm... chyba nie trafi do grupy TBR. Nie wiem może mnie nwet nie zachęcił ten opis, a po twojej recenzji - nie lubię nie lubić żadnych bohaterów! :p
  Pozdrawiam i życzę wesołych i mokrych świąt! Nie objedz się za bardzo! :p :3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! (trochę się spóźniłam, ale co tam) :P

   Usuń
 2. Jakiś czas temu czytałam kilka książek z tej serii, ale ostatnio jakość coraz mniej mam na nią ochotę, więc raczej nie sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń